You are currently viewing Adresowalne systemy sygnalizacji pożaru – czujki binarne

Adresowalne systemy sygnalizacji pożaru – czujki binarne

Wśród kilku rodzajów systemów sygnalizacji pożarowej na pewno na uwagę zasługują systemy adresowalne, które różnią się od systemów konwencjonalnych. Te systemy mogą przypominać konwencjonalne pod względem zastosowanych czujek.

Jak działają czujki binarne w sygnalizacji SSP?

szybki system SSPTu też stosuje się czujki binarne. Są one jednak podłączone przez adresowalne gniazda lub adaptery konwencjonalnych czujek. Dzięki temu można dokładniej określić miejsce, w którym doszło do powstania pożaru lub przynajmniej zagrożenia pożarowego, ponieważ w powietrzu znajdował się dym. W systemach adresowalnych linie dozorowe wykonywane są zazwyczaj jako linie pętlowe. Oczywiście taki system też ma swoje wady. Wynikają one najczęściej z charakteru zastosowanych czujek. System posiada jednak znacznie więcej zalet aniżeli system konwencjonalny. W systemie adresowalnym można przede wszystkim lepiej określić miejsce pożaru, ale też system jest odporny na pojedyncze zwarcie. Zarówno szybki system SSP konwencjonalny jak i adresowalny wykorzystują czujkę pożarową lub Ręczny Ostrzegacz Pożarowy (ROP) jako element, który decyduje o ogłoszeniu pożaru. Istnieją lepsze rozwiązania niż system adresowalny i konwencjonalny, ale nie każdego stać na najnowsze systemy sygnalizacji pożaru. Właśnie dlatego system adresowalny nadal cieszy się popularnością wśród klientów i jest chętnie wybierany. Dzięki niemu lokalizacja pożaru jest łatwiejsza. Rzadziej też powstają fałszywe alarmy. Jest to system nieco droższy od konwencjonalnego, ale godny polecenia.

Są firmy, które zajmują się nie tylko projektowaniem takich systemów, ale również oferują dobór najlepszych urządzeń i do tego zajmą się ich montażem. Systemy montuje się zawsze w każdej części budynku – przede wszystkim w tych miejscach, które są najbardziej narażone na powstanie pożaru.