You are currently viewing Badanie kleszcza na boreliozę

Badanie kleszcza na boreliozę

 

W czasie wakacji jesteśmy szczególnie narażeni na ataki kleszczy. Zwłaszcza jeśli lubimy spędzać urlop na łonie natury – na łące, albo w lesie, powinniśmy zachować wszelkie niezbędne środki ostrożności. Mitów na temat kleszczy jest wiele – że siedzą w trawie, albo spadają z drzew. Tak naprawdę nie ma stuprocentowej pewności, które mity są prawdziwe, a zagrożeniem jest borelioza.

Gdzie możemy sprawdzić kleszcza?

gdzie zbadać kleszczaPopularną ostatnio metodą profilaktyki przeciwko boreliozie, jest test na tę chorobę, jeżeli kleszcz już nas ugryzł. Wiele osób zastanawia się, gdzie szybko zbadać kleszcza. Istnieją specjalne placówki, które podejmują się takich badań i sprawdzają, czy dany kleszcz roznosi boreliozę. Na szczęście, nie każdy osobnik tego gatunku zaraża, więc nie musimy od razu wpadać w panikę. Należy jednak nie bagatelizować problemu i podjąć odpowiednie działania, aby zapobiec ewentualnemu ukąszeniu. Warto stosować preparaty przeciwko kleszczom, które skutecznie zniechęcają owady do naszej krwi. Dobrze jest też odpowiednio się ubierać, jeżeli wybieramy się w miejsca potencjalnie niebezpieczne, takie jak las, czy łąki. Nie warto ryzykować niepotrzebnie, skoro możemy się chronić. Oczywiście, nigdy nie ma stuprocentowej pewności, ale należy zminimalizować prawdopodobieństwo. Pamiętajmy również, że możemy przebadać kleszcza i w ten sposób uspokoić się, lub potwierdzić swoje obawy. Wówczas znamy już plan działania.

Obawiamy się boreliozy, a każdy widok kleszcza wzbudza w nas dreszcz obrzydzenia. Dlatego warto zapamiętać sobie raz na zawsze, jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć konfrontacji z tym owadem. Nikt nie chce później latać do lekarzy i borykać się z boreliozą. Pamiętajmy również, aby oprócz siebie, zabezpieczyć także swoje zwierzęta, które również są narażone.