You are currently viewing Chińska i polska porcelana

Chińska i polska porcelana

Już od dawna porcelana traktowana jest jako jeden z  produktów najbardziej luksusowych. Każdy, kto chciał uchodzić za znawcę dobrego stylu i smaku, musiał mieć w swoim domu zestaw porcelany. Czy byłby to zestaw porcelanowych filiżanek czy też cały zestaw obiadowy. Dziś nie przywiązujemy już do tego takiej wagi, chociaż porcelana na sztuki czy też w zestawach jest wciąż bardzo popularna.

Więcej o porcelanie

porcelana na sztukiPierwsze porcelanowe elementy powstały oczywiście w Chinach, i to już kilkanaście wieków temu. Mimo to nie straciły na uznaniu i znaczeniu. Wciąż wiele osób ceni sobie porcelanowe filiżanki czy talerzyki w swoim domu. Chińska porcelana nie jest oczywiście dziś jedyną cenioną porcelaną na świecie. Wiele krajów może poszczycić się produkcją swoich porcelanowych dzieł. Znawcy potrafią odróżnić tę chińską od angielskiej czy nawet polskiej. Otóż jak pewnie niewiele osób wie, również w Polsce znajdują się zakłady produkujące porcelanowe dzieła. Polska porcelana jest nieco prostsza, jednak  przez to nie mniej elegancka. Wielu uważa, że nawiązuje do dawnej prostoty, którą można było ujrzeć w domach. Jednak prawdą jest, że to właśnie ten typ, białej porcelany, został wynaleziony w Europie w XVIII wieku i wykorzystywany był, i wciąż jest, przez różne kraje europejskie. Dziś niewiele osób inwestuje w całe zestawy, jednak popularna jest porcelana na sztuki. Możemy kupić sobie wyjątkową filiżankę do porannej kawy i cieszyć się nią jeszcze bardziej.

Mimo tego, że wiele osób nie dostrzega już piękna porcelany lub też postrzega ją jako zbyteczny luksus, to wciąż są tacy, którzy doceniają jej piękno i nie wyobrażają sobie kupna zwykłych zastaw kuchennych, jakie posiadają tysiące innych osób. Porcelana to piękne dzieło, które można porównywać do sztuki.