You are currently viewing Co się kryje za grzejnikami?

Co się kryje za grzejnikami?

Stare domy to prawdziwe skarbnice. Może nam się wydawać, że nie ma w nich nic ciekawego, są stare, brudne i zakurzone. Czy tak jest naprawdę ? Przez wiele lat, mieszkałam w domu mojej babci. To naprawdę stare budownictwo, które nie zachęcało do mieszkania w nim.

Wymieniając grzejniki pokojowe

grzejniki pokojowePrzerażały mnie szare ściany i zaniedbane korytarze. Dom był stawiany szybko i dość niskim kosztem. Konsekwencją tego były rury poprowadzone po zewnętrznej stronie ściany, krzywe tynki i fatalnie zamontowane centralne ogrzewanie. Gdy byłam mała, strasznie bałam się niektórych pomieszczeń. Nie kojarzyły mi się one zbyt dobrze a na dodatek, było w nich pełno staroci. Jednak po wielu latach zaczęłam interesować się tematem antyków. Przez blisko piętnaście lat upierałam się, że zostanę paleontologiem, jednak powędrowałam w stronę konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Wówczas to odkryłam prawdziwe skarby w domu dziadków. Niegdyś były stare ceramiczne grzejniki a nie tak jak obecnie, grzejniki konwektorowe. Za nimi prababcia ukryła mnóstwo pieniędzy, które pochodziły z dawnych Niemiec, Francji czy nawet Włoch. Prawdopodobnie chciała je po prostu ukryć na czarną godzinę, lecz gdy wymienialiśmy grzejnik i wstawialiśmy grzejniki pokojowe o różnych wymiarach, wtedy odkryliśmy jej skarby.

 

Kto by pomyślał, że grzejniki pokojowe mogą skrywać takie tajemnice? Oczywiście te pieniądze już dawno wyszły z użytku. Jednak mimo wszystko, są one w bardzo dobrym stanie. Kiedyś będą mogły być warte naprawdę wiele, a prababcia pozostawiła nam po sobie niespodziankę.