Co to jest detailing?

Coraz częściej słyszy się o procesie detailingu samochodowego. Nie każdy jednak ma pojęcie, co się kryje pod tą nazwą. W moim dzisiejszym wpisie, więc chętnie to wyjaśnię. Sam nie wiem na ten temat zbyt dużo, ale kolega uświadomił mi, o co w tym w ogóle chodzi, więc chętnie się moją wiedzą podzielę.

Detailing i jego charakterystyka

detailing w ŁodziOgólnie detailing, jak już wspomniałem, związany jest z samochodami. Chodzi generalnie o ich kosmetykę, dbanie o nie. Co więcej, to nie dotyczy wyłącznie zewnętrznych części samochodowych, ale także wnętrza. Celem tych zabiegów, jak powiedział mi kolega, jest oczywiście zapewnienie samochodowi dłuższej sprawności, ale nie tylko. Na pewno ważne są również względy estetyczne oraz zwiększenie jakości, komfortu użytkowania. Detailing nie może być, rzecz jasna, przeprowadzany przez laika. Nie jest to bowiem takie proste. Warto od razu zgłosić się do specjalisty. Generalnie cały detailing polega na tym, aby pojazd odświeżyć, zakonserwować, a także oczyścić z wszelkich niekorzystnych zanieczyszczeń, które mogą działać na przykład na powłokę lakierniczą. Sam wykonałem raz dokładny detailing w Łodzi i muszę przyznać, że efekty były świetne. Odbywa się to zwykle w trzech etapach. Tak przynajmniej sądzę, bo u mnie tak było. Na początek właśnie ma miejsce czyszczenie. W ten sposób odbywa się zarówno detailing karoserii, jak i wnętrza pojazdu. Później można przejść do odnowy, co w odniesieniu do tapicerki polega na usuwaniu wszelkich jej niedociągnięć, uszkodzeń.

Z kolei w odniesieniu do lakieru polega na jego polerowaniu w sposób mechaniczny albo ręczny. Na koniec zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, trzeba wykonać procesy konserwujące. Tylko dzięki dobremu utrwaleniu efekt będzie utrzymany przez dłuższy czas.