You are currently viewing Czemu służą przetworniki drgań?

Czemu służą przetworniki drgań?

 

Istnieje wiele zjawisk fizycznych generujących tzw. oscylacje, potocznie nazywane drganiami. Mogą one być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, np. specyfiką danego materiału, siłą, której został poddany lub też może wynikać z pewnej wady konstrukcyjnej. Ważne jest zatem, żeby umiejętnie odczytywać i mierzyć oscylacje, bo mogą dostarczyć kluczowych informacji.

Kiedy warto korzystać z przetworników drgań?

przetworniki drgańCzujniki drgań (wymiennie nazywane również przetwornikami drgań) są istotnym elementem urządzenia zwanego miernikiem drgań i wyglądają jak niewielki mikrofon podłączony do niego zwiniętym w sprężynkę kablem. Używa się ich poprzez skierowanie w stronę obiektu, który według wcześniejszych obserwacji i szacunków generuje drgania. Takie małe narzędzia, jak przetworniki drgań są w stanie zapewnić całą masę informacji niezbędnych do ocenia np. wytrzymałości konstrukcji, które przecież muszą stać stabilnie, a każde, nawet najmniejsze drganie może zdradzać nieprawidłowości. Oscylacje występują też naturalnie w fizyce i są efektem różnego rodzaju oddziaływań jednych obiektów na drugie, w takich wypadkach również dobrze zastosować tego typu przetworniki, bo w warunkach naturalnych sprawdzą się równie dobrze. Czujniki drgań mają wiele najróżniejszych odmian, z czego każda z nich ma swoje określone parametry i specyfikacje, często też mogą być mocowane na końcach różnych modeli mierników.

W przemyśle i nauce ważne jest, aby móc kontrolować daną materię w sposób całkowity, co nie zawsze jest zadaniem prostym. Na pewno wymaga zastosowania wielu różnych narzędzi i odpowiedniej wiedzy teoretycznej. Wszystko to oczywiście służy dwóm celom – dbaniu o maksymalne bezpieczeństwo człowieka i poszerzaniu wiedzy na temat otaczającej rzeczywistości.