Istnieje wiele zjawisk fizycznych generujących tzw. oscylacje, potocznie nazywane drganiami. Mogą one być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, np. specyfiką danego materiału, siłą, której został poddany lub też może wynikać z pewnej wady konstrukcyjnej. Ważne jest zatem, żeby umiejętnie odczytywać i mierzyć oscylacje, bo mogą dostarczyć kluczowych informacji.
Kiedy warto korzystać z przetworników drgań?
Czujniki drgań (wymiennie nazywane również przetwornikami drgań) są istotnym elementem urządzenia zwanego miernikiem drgań i wyglądają jak niewielki mikrofon podłączony do niego zwiniętym w sprężynkę kablem. Używa się ich poprzez skierowanie w stronę obiektu, który według wcześniejszych obserwacji i szacunków generuje drgania. Takie małe narzędzia, jak przetworniki drgań są w stanie zapewnić całą masę informacji niezbędnych do ocenia np. wytrzymałości konstrukcji, które przecież muszą stać stabilnie, a każde, nawet najmniejsze drganie może zdradzać nieprawidłowości. Oscylacje występują też naturalnie w fizyce i są efektem różnego rodzaju oddziaływań jednych obiektów na drugie, w takich wypadkach również dobrze zastosować tego typu przetworniki, bo w warunkach naturalnych sprawdzą się równie dobrze. Czujniki drgań mają wiele najróżniejszych odmian, z czego każda z nich ma swoje określone parametry i specyfikacje, często też mogą być mocowane na końcach różnych modeli mierników.
W przemyśle i nauce ważne jest, aby móc kontrolować daną materię w sposób całkowity, co nie zawsze jest zadaniem prostym. Na pewno wymaga zastosowania wielu różnych narzędzi i odpowiedniej wiedzy teoretycznej. Wszystko to oczywiście służy dwóm celom – dbaniu o maksymalne bezpieczeństwo człowieka i poszerzaniu wiedzy na temat otaczającej rzeczywistości.