You are currently viewing Dieta surowa barf dla zwierząt domowych

Dieta surowa barf dla zwierząt domowych

W dzisiejszych czasach przywiązujemy coraz większą wagę do diety naszych czworonogów. Na rynku obecny jest bardzo szeroki wybór karm suchych jak i mokrych z dużymi różnicami cenowymi. Coraz częściej pojawiają się publikacje na temat diety surowej, czyli tak zwanego Barfu. Co to tak właściwie jest?

Surowe mięso w diecie psa

barf dla psaNajlepszy, futrzasty przyjaciel człowieka, czyli pies, jest z natury mięsożercą. Jego żołądek przystosowany jest do trawienia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego praktycznie wszystkie karmy dostępne w supermarketach, mających w składzie mięso jako zaledwie kilka procent całości, nie nadają się do prawidłowego żywienia naszego pupila. Sklepy internetowe posiadają większy wybór lepszych karm suchych i mokrych. Odpowiednio zbilansowana karma powinna zawierać w składzie nie mniej niż 65% mięsa. Im wyższy procent zawartości mięsa tym karma staje się droższa, ale czego nie zrobi się dla naszego domownika? Trendem ostatnich lat okazuje się dieta oparta na surowiźnie. Dieta Barf dla psa, czyli Biologically Appropriate Raw Food nie jest dla każdego, ponieważ wymaga także wiedzy z zakresu odpowiedniej suplementacji. Ilość przyjmowanego pokarmu zależy także od wieku psa, jego codziennej aktywności i jego masy ciała. Ilości przyjmowanego pokarmu oscylują między 1.5 a 5% w stosunku do masy ciała, mając na względzie pozostałe czynniki. Najmniejsze ilości będą przyjmować psy dorosłe, kastrowane z umiarkowaną aktywnością, a najwięcej pokarmu potrzebują rosnące i rozwijające się szczeniaki oraz suki karmiące. 

Barf to najzdrowsza dieta, jaką możemy zapewnić naszemu psu, bez żadnych ulepszaczy smaku i niepotrzebnych wypełniaczy. Wiedzą barfną hodowcy i miłośnicy kynologii dzielą się na rozmaitych forach i grupach na portalach społecznościowych, do których warto dołączyć i zaczerpnąć tej przydatnej wiedzy.