You are currently viewing Domowe apteczki pierwszej pomocy

Domowe apteczki pierwszej pomocy

Sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia są bardzo stresujące zarówno dla poszkodowanego, jak i udzielającego pomocy. W tym czasie liczy się opanowanie, spokój oraz dostępność środków pomocy. Obecność apteczki pierwszej pomocy może uratować czyjeś życie. Dlatego bardzo ważnym jest, aby posiadać taki niezbędnik nie tylko w środowisku pracy, samochodzie, czy w szkole, ale i również w domu prywatnym.

Dostępność apteczki może uratować życie

apteczka pierwszej pomocyNa rynku istnieje wiele rodzajów apteczek pierwszej pomocy. Zależnie od przeznaczenia różnią się składem, wyglądem, możliwościami przenoszenia. Jak wiadomo w zakładach pracy istnieje obowiązek obecności apteczek zakładowych, nałożony na pracodawcę poprzez wymogi Kodeksu Prawnego. W szkołach i instytucjach państwowych również istnieje konieczność dostępności tego niezbędnika. Inaczej jest z domami prywatnymi. Nieposiadanie apteczki w domu jest jednak wielkim błędem. Apteczka pierwszej pomocy powinna być właściwie oznakowana oraz łatwo dostępna. Powinna zawierać różne artykuły, zależnie od jej przeznaczenia. Jedno jest jednak pewne. W sytuacji zagrożenia może uratować czyjeś życie. W skład apteczki wchodzą zazwyczaj informacje zawierające zasady udzielania pierwszej pomocy oraz lista numerów alarmowych. Dzięki niej nawet osoba nieprzeszkolona i nigdy nie będąca w takie sytuacji zagrożenia może skutecznie zareagować i tym samym wspomóc poszkodowanego.

Obecność apteczki pierwszej pomocy stanowi obowiązek prawny w środowiskach pracy oraz w instytucjach publicznych. Nie można jednakże zapominać, iż taki niezbędnik jest przydatny również w każdym prywatnym domu. Jej zawartość, wielkość i kształt mogą się od siebie różnić, jednakże jedno jest pewne. W sytuacji zagrożenia lub wypadku może uratować zdrowie lub życie poszkodowanego.