You are currently viewing Fotografia – hobby i zawód

Fotografia – hobby i zawód

Fotografia staje się coraz powszechniejszym hobby dla młodych i starszych ludzi. Nie ma się co dziwić temu zjawisku – jeszcze do niedawna aparaty fotograficzne były bardzo drogie, dziś z kolei każdy może sobie na taki pozwolić.

Kocham robić zdjęcia

fotografia ślubnaW samym Nowym Sączu udało mi się znaleźć co najmniej kilka sklepów w których osoby zarabiające najniższą krajową mogłyby spokojnie wybrać sobie aparat całkiem dobrej jakości w przystępnej cenie. Oczywiście by zrobić z tego źródło utrzymania trzeba by nieco lepszego sprzętu – pamiętam, jak sam zaczynałem, jeździłem po całej Małopolsce i szukałem czegoś dla siebie. Ostatecznie udało mi się znaleźć bardzo drogi aparat, który choć niespecjalnie mi się podobał, to jednak robił całkiem ładne zdjęcia. Moją specjalnością była fotografia ślubna, którą robiłem niemalże co weekend. Jeździłem po całym województwie – nie ograniczałem się wyłącznie do mojego miasta. Z tego co słyszałem, to zwykle gdy ktoś pracował jako fotograf ślubny, to raczej ograniczał się do swojego miasta, twierdząc że paliwo jest drogie, a dojazd to strata czasu. Ja jednak postanowiłem być nieco bardziej mobilną osobą. Fotograf ślubny który jeździ po miastach nie jest przecież niczym absurdalnym ani dziwnym. Dla mnie dziwne było raczej to, że skoro fotografia ślubna często osiąga bardzo wysokie ceny, to tym bardziej fotografom powinno chcieć ruszyć się i pojechać tam skąd dzwonią. Dla mnie nic straconego – skoro inni fotografowie ślubni odpuszczali, to tworzyli miejsce dla mnie. Znałem na pamięć całe województwo.

Bardzo lubiłem swoją pracę, zarobki także mi odpowiadały. Nie próbowałem nigdy kombinować z podatkami czy ZUSem, dlatego zawsze spałem spokojnie. Wiem, że u innych różnie z tym bywało – często zamykali swoje małe biznesy po kontrolach skarbowych czy inspekcjach pracy.

Czytaj więcej na: fotografslub.eu