You are currently viewing Futon – naturalny materac do spania

Futon – naturalny materac do spania

 

Japońskie słowo oznaczające tradycyjne łóżko to futon, więc technicznie rzecz biorąc futon oznacza po prostu “łóżko”. Składa się ono z następujących części: shikibuton – materaca, kakebuton – kołdry i makura – poduszki. Wszystkie elementy takiego zestawu można wietrzyć, składać i przechowywać w dużej szafie (押入れ, oshiire) w ciągu dnia, dzięki czemu pokój może służyć do celów innych niż sypialnia.

Futon – tradycyjne japońskie kilkuelementowe posłanie

FutonyShikibuton jest przodkiem tego, co Amerykanie nazywają futonem. Futony układa się na tatami, tradycyjnej japońskiej macie używanej do pokrywania podłogi. Futon wypełniony bawełną ma tylko około 8 centymetrów grubości, co czyni go dobrym, twardym łóżkiem, choć zazwyczaj jest zbyt twardy dla osób śpiących na boku. Futony składają się ze sprasowanych warstw materiału, takich jak bawełna organiczna, wełna czy lateks. Warstwy te są następnie tuftowane, aby zapewnić bezpieczeństwo i długą żywotność produktu. Wykonane głównie z włókien naturalnych i z niewielką ilością lateksu, jeśli w ogóle, futony wymagają większej konserwacji i muszą być odwracane co najmniej raz na dwa tygodnie. Materace futonowe są zazwyczaj twarde, a przy odpowiedniej pielęgnacji powinny wytrzymać od 8 do 15 lat. W wielu pracowniach ręcznie wykonywane są zarówno shikibutony (tradycyjne japońskie cienkie futony), jak i klasyczne futony z różnymi organicznymi wypełnieniami.

Do produkcji futonów nie są wykorzystywane żadne syntetyki ani chemikalia. Używa się tylko najlepszych, organicznych i naturalnych włókien: organicznej bawełny, Eco-Wool oraz naturalnego i organicznego lateksu. Futon wykonany ze sprężystej bawełny organicznej, wełny i lateksu przetrwa tańsze modele syntetyczne o lata, zapewniając przy tym pełny komfort.