Jak dobrać hełm?

Straż pożarna to jedna z najważniejszych służb, to właśnie strażacy są wzywani do wielu różnych wypadków czy zdarzeń zagrażających ludzkiemu życiu. Sprawia to, iż muszą być oni odpowiednio wyposażeni w elementy ochronne sprawiające, że podczas prowadzonych działań będą oni bezpieczni. Dlatego też podstawowym wyposażeniem każdego strażaka powinien być hełm ochronny.

Ochrona głowy czyli odpowiednio dopasowany hełm

Hełm strażackiUdając się na miejsce zdarzenia strażak nigdy nie wie co go tam zastanie oraz jakie działania będzie musiał podjąć aby uratować ludzkie życie czy mienie. Podejmowane działania są możliwe między innymi dzięki wyposażeniu ratowników w odpowiedni sprzęt mający na celu ich ochronę przed niebezpieczeństwem na miejscu działań. Dlatego też jednym z podstawowych elementów ubioru strażaka przy akcji jest hełm strażacki, jest on wykonany z wysokiej klasy materiałów dzięki czemu jest odporny na działanie między innymi wysokich temperatur. Taki hełm jest także wyposażony w specjalne systemy umożliwiające przymocowanie do niego specjalnej maski dostarczającej ratownikowi tlen co umożliwia mu wejście na przykład w zadymione pomieszczenia. Ten element ubioru ratownika powinien być poddawany okresowym przeglądom oraz posiadać specjalne atesty i certyfikaty świadczące o jego przydatności do użycia. Aby móc poprawnie użyć taki hełm konieczne jest przejście specjalistycznego szkolenia z zakresu jego używania. Jeśli chodzi o cenę opisywanego elementu to nie jest ona niska, lecz w zamian otrzymamy pewność, iż wykonujący swe obowiązki ratownik będzie odpowiednio zabezpieczony.

Jak widać ochrona strażaka podczas akcji jest bardzo istotną rzeczą, gdyż pozwala na jego odpowiednie zabezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem. Opisane powyżej rozwiązanie zapewni wysoki poziom ochrony każdemu ratownikowi.