You are currently viewing Jak możemy wykorzystać deszcz?

Jak możemy wykorzystać deszcz?

W ostatnich latach dużo mówi się o ekologii. Wzrasta świadomość ludzi co do zagrożeń środowiska i konieczności rozsądnego korzystania z zasobów nieodnawialnych. Woda- niezbędna do życia, używana każdego dnia w każdym domu nie tylko do picia ale w większej mierze do prania, podlewania, mycia czy spłukiwania w toalecie. Woda jest każdemu niezbędna.

Czy można oszczędzić wodę dzięki deszczówce?

zbiorniki na deszczówkęWielu odkręcając kran nie zastanawia się co by było gdyby wody w końcu zabrakło. A przecież należy ona do zasobów nieodnawialnych, nie można jej wyprodukować. Zdecydowanie większą część wody z wodociągów używamy nie do celów pitnych ale mycia, prania i innych czynności. Oczywiście są one wszystkie potrzebne, istnieje jednak pewne rozwiązanie pozwalające oszczędzić wodę pitną. Powstały specjalne systemy umożliwiające wykorzystanie do niektórych codziennych czynności deszczówki. Można nią np. spłukiwać wodę w toalecie. Do zgromadzenia opadów wykorzystuje się różne zbiorniki na deszczówkę. Pomysł wykorzystania opadów deszczu jest świetnym pomysłem nie tylko z punktu widzenia ekologii ale także ze względów finansowych. Zainwestowanie w zbiorniki pozwoli z czasem zaoszczędzić sporo pieniędzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt że cena wody stale rośnie. Popularne są panele słoneczne o których każdy słyszał, tymczasem o instalacjach pozwalających odzyskać wodę deszczową niewiele się mówi. Warto jednak rozważyć montaż tego systemu.

Wielu ludzi nie znosi deszczu, wolimy nie wychodzić z domu kiedy pada. Zastanówcie się jednak co by było bez niego. Susze spowodowałyby dodatkowo zniszczenie plonów i ograniczenie ilości produktów spożywczych a w końcu ich brak. Wodę deszczową można ponadto wykorzystać w swoim domu oraz ogrodzie, oszczędzając wodę pitną i pieniądze.