You are currently viewing Jak usprawnić proces karmienia trzody hodowlanej? – wozy paszowe czy paszociągi

Jak usprawnić proces karmienia trzody hodowlanej? – wozy paszowe czy paszociągi

Prowadzenie hodowli zwierząt gospodarskich wbrew powszechnej opinii nie jest wcale takim łatwym zajęciem, a co za tym idzie konieczne jest stosownie odpowiednich rozwiń, które cały proces karmienia zwierząt przyspieszą. Ważne jest także i to by karmienie odbywała się regularnie i o ściśle wyznaczonych porach. Jakie zatem rozwiązania należy stosować by karmienie zwierząt hodowlanych przebiegało sprawnie?

Wozy paszowe i paszociągi – sposobem na usprawnienie procesu karmienia 

nowoczesne wozy paszoweJeśli chodzi o usprawnienie procesu karmienia zwierząt hodowlanych to zasadniczo mamy tutaj dwa dostępne rozwiązania mianowicie paszowozy lub paszociągi jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety jak i ograniczenia, które warto znać nim zdecydujemy się na któreś z powyższych rozwiązań. Nowoczesne wozy paszowe to rozwiązanie, które pozwala na wygodniejsze i szybsze rozwożenie paszy pomiędzy rożnymi stanowiskami do karmienia. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że może zostać zastosowane zarówno w małych jak i i dużych gospodarstwach, i w zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń o ile jest wystarczająco dużo miejsca by taki wóz przejechał. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że większość pracy związanej z kamienieniem jak i pilnowanie czasu karmienia należy do obowiązków rolnika. Niemniej jest to tańsze rozwiązanie niż budowa paszociągu. Paszociąg natomiast pozwala na pełne zautomatyzowanie procesu karmienia, dzięki czemu karmienie odbywa się w różnych odstępach czasy zawsze o tej samej porze, jak i dostarcza on odpowiednią ilość paszy dla zwierząt, należy jednak pamiętać o tym, że taki paszociąg nie zawsze da się zastosować, a wykonanie jego projektu jak i budowa jest dość kosztowna.

Stosowanie odpowiednich rozwiązań do karmienia zwierząt jest bardzo ważne, by proces ten przebiegał sprawnie. Niemniej należy wiedzieć, które rozwiązanie jest wskazane dla danego gospodarstwa.