Szczególnym typem orzeczenia sądowego jest nakaz zapłaty. Sąd wydaje go na posiedzeniu niejawnym, co oznacza – bez udziału stron. Opiera się przy tym na podstawowych przesłankach, w postaci dokumentów, bez szczegółowego badania okoliczności sprawy. Nakaz zapłaty można wydać w trzech możliwych trybach postępowania – upominawczym, nakazowym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym. Co jeszcze warto wiedzieć dostając nakaz zapłaty?
Szczególny rodzaj „wyroku” czy „klauzuli wykonalności”?
W zasadzie nakaz zapłaty jest połączeniem zarówno rodzaju wyroku, czyli merytorycznego rozstrzygnięcia, jak i klauzuli wykonalności, bowiem jest samodzielnym tytułem egzekucyjnym. Wydany nakaz zapłaty trafia do powoda oraz pozwanego, który ma czternaście dni do wniesienia zarzutów – wyrażenia swojego niezadowolenia i powołanie dowodów na obalenie twierdzeń podniesionych przez powoda. Jeżeli pozwany nie zaskarży nakazu zapłaty, to stanowi on samodzielny tytuł wykonawczy i może trafić bezpośrednio do komornika w celu przeprowadzenia egzekucji. Wybór trybu postępowania jest uzależniony od spełnienia określonych w Kodeksie cywilnym przesłanek. Istotne jest to, że nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym będzie jednocześnie obarczony większą liczbą wymogów, ale i trudniejszy do obalenia. W kwestii technicznej warto jeszcze wspomnieć, że pozew w trybie postępowania, kończącym się wydaniem nakazu zapłaty, musi zostać sporządzony na odpowiednim formularzu. Wzór takiego formularza można znaleźć na stronach sądów, e-sądu oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Należy rozważyć wiele kwestii, zastanawiając się nad wniesieniem pozwu, skutkującym wydaniem nakazu zapłaty. Jest to z pewnością łatwy i wygodny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy, a co najważniejsze, ze względu na poziom uproszczenia takiego postępowania, jest bardzo szybki.