You are currently viewing Jakie właściwości mają liny konopne?

Jakie właściwości mają liny konopne?

 

Dużo osób korzysta z lin chociażby w swojej pracy lub hobby. Warto znać się na linach wszystkiego typu. Swego czasu opowiadałem nieco o linach polipropylenowych, a także jutowych i stalowych. Teraz interesuje mnie temat związany z liną konopną, która powinna być o wiele bardziej doceniana. Jej właściwości pozwalają na ograniczenie rozmiaru liny i zwiększenie dozwolonego na nią nacisku.

Właściwości lin konopnych

lina konopnaJak sama nazwa wskazuje, tego typu liny zrobione są z cienkich włókien konopnych. Lina konopna cechuje się tym, że jej wytrzymałość jest bardzo dużą. Są to liny z grupy twardych, czyli nie amortyzuje nagłych szarpnięć. Ma to swoje zalety na przykład podczas wciągania rzeczy przymocowanych do niej na dużą wysokość. Ładunek będzie bardziej stabilny. Liny konopne są dość cienkie, względem innych. Tym samym można wygodniej je przenosić z miejsca na miejsce. Nadają się do prac ogólnobudowlanych, a nawet holowania niektórych pojazdów. Liny konopne są odporne na ścieranie, co jest bardzo dużym plusem. Dzięki temu nie ma problemów na przykład z przecieraniem się, kiedy zrobiliśmy z niej huśtawkę. Mimo twardości nie jest sztywna. Można wygodnie wiązać węzły. Nie wchłania wilgoci oraz unosi się na wodzie, dlatego znajduje swoje zastosowanie na jachtach. Jest lepsza niż lina stalowa w tym przypadku, ponieważ w ogóle nie grozi jej rdza, ani żadna skorodowana powłoka.

Takie liny bardzo często produkowane są w Polsce. Producenci mają swoje pola uprawne, na których rośnie konopia. Nie można jej mylić z tą, która używana jest do leczenia ludzi. Jest to roślina, która znajduje swoje zastosowanie tylko i wyłącznie w produkcji przemysłowej. Oprócz lin robi się z niej także tkaniny, na przykład na worki do sianokiszonki, bądź na zboże.