You are currently viewing Kiedy stosuje się iniekcję ciśnieniową?

Kiedy stosuje się iniekcję ciśnieniową?

Właściwe zabezpieczenie budynków przed przedostawaniem się wody i wilgoci przez ściany i fundamenty jest równie istotne, co właściwa izolacja termiczna całego domu. Budynek nigdy nie będzie suchy i ciepły, jeśli ta kwestia pozostanie zaniedbana.

Iniekcja ciśnieniowa – kiedy świetnie się sprawdzi?

iniekcja ciśnieniowaZła lub nieprawidłowo wykonana izolacja fundamentów sprawia, że dla wielu inwestorów, walczących z wilgocią, osuszenie budynku i zablokowanie przenikania wilgoci jest priorytetem. Szukają przy tym takiej metody, która sprawi, że nie trzeba będzie odkrywać fundamentów, aby wykonać nowe izolacje fundamentów. W wielu przypadkach świetnie sprawdzi się o wiele mniej inwazyjna metoda, jaką jest profesjonalna iniekcja ciśnieniowa. Metoda ta polega na wykonaniu nawiertów w ścianie, a następnie wprowadzeniu do niej żywicy epoksydowej albo poliuretanowej. Materiał ten po zastygnięciu tworzy bardzo dobrą barierę uszczelniającą budynek i chroniącą go przed przenikaniem wody i podciąganiem kapilarnym. Jest to rozwiązanie często tańsze niż odkrywanie fundamentów, a na pewno o wiele mniej od niego kłopotliwe, szczególnie w miejscach o zwartej zabudowie, na przykład w Warszawie lub innym mieście. Taka izolacja budynków nie sprawdzi się jednak, gdy ma się do czynienia z zauważalnym uszkodzeniem konstrukcji, a także gdy sama izolacja jest w złym stanie. Możliwe, że trzeba będzie również wykonać nowe hydroizolacje, aby skuteczniej poradzić sobie z tym problemem. Hydroizolacje mogą być uzupełniane drenażem opaskowym lub liniowym, które odprowadzą nadmiar wody, co może być konieczne na wielu terenach, w których w ziemi zbiera się woda.

Metoda iniekcji ciśnieniowej często jednak jest w zupełności wystarczająca do skutecznego zabezpieczenia budynku przed wilgocią. Ze względu na swoją nieinwazyjność nadaje się nawet do stosowania w budynkach zabytkowych.