You are currently viewing Kiedy zmienić oponę na nową w rowerze?

Kiedy zmienić oponę na nową w rowerze?

Posiadając rower trekkingowy, którym jeździmy na duże odległości, możemy zastanawiać się, kiedy zmienić oponę w naszym jednośladzie. Kupując nowe opony, rower zyska nie tylko wytrzymałe ogumienie, ale także może stać się dużo bardziej szybki czy zwrotny. W wielu wypadkach zmiana ogumienia może wiązać się z poprawą trakcji, a także bezpieczeństwa jazdy. Kiedy zatem możemy zacząć myśleć o wymianie ogumienia?

Wymiana opon w rowerze trekkingowym

opona rowerowa 28 caliPierwszym zwiastunem tego, iż musimy zmienić opony w rowerze jest zwiększenie prawdopodobieństwa złapania gumy, lub większa częstotliwość przebić dętek. Nowa opona rowerowa 28 cali z wkładką antyprzebiciową może w dużej mierze przyczynić się do wyeliminowania tego problemu. Zużyta opona może także być przyczynkiem do kupna modelu, który posiada dużo grubszą warstwę eliminującą przebicia. Oponę musimy także wymienić wtedy, gdy jej bieżnik staje się nadmiernie zużyty, co sprawia, iż ogumienie nie spełnia swojej roli w przypadku jazdy w terenie i na asfalcie. Nowe opony z bieżnikiem przystosowanym do jazdy trekkingowej mogą także być odporne na nacisk, co ma niemałe znaczenie w przypadku jazdy turystycznej. Dobra opona w rozmiarze dwadzieścia osiem cali może być wyprodukowana także dla rowerów elektrycznych, co sprawia, iż jej ścianki boczne są dużo bardziej przystosowane do zwiększonej masy całego roweru.

Zmiana opony jest konieczna także wtedy, gdy stary model uległ różnorakim awariom. Zaliczymy do nich pęknięcia osnowy, oplotu czy ścianki bocznej. Wysokiej klasy opony, wyprodukowane z dbałością o szczegóły, mogą zwiększyć wytrzymałość koła na uszkodzenia. Dobra opona amortyzuje wszelkiego rodzaju nierówności, mogące przełożyć się na uszkodzenie obręczy, szprych czy nypli w przednim lub tylnym kole.