You are currently viewing Leasing pracowniczy i zalety umowy z agencją

Leasing pracowniczy i zalety umowy z agencją

W dzisiejszych czasach, przede wszystkim ze względu na obecnie panującą specyfikę rynku pracy i zestaw potrzeb jakimi charakteryzują się zarówno współcześni pracownicy jak i pracodawcy, coraz więcej osób zatrudnionych jest na tak zwanych “umowach agencyjnych”.

Czy leasing pracowniczy jest dobrym rozwiązaniem?

leasing pracowniczyDotyczy to w szczególności popularnie nazywanych z języka angielskiego “blue collars”, a więc pracowników niższego i średniego szczebla, chociaż oczywiście nie tylko i nie ma w tym sensie tutaj specjalnych ograniczeń. Jest to po prostu umowa, w której naszym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej, czyli specjalnie wyprofilowana firma rekrutacyjna zajmująca się naborem nowych pracowników (outsourcing pracowniczy) oraz ich pełną obsługą kadrową (outsourcing kadrowo-płacowy). Jednocześnie wokół tego tematu narosło wiele nieporozumień, dlatego warto wyjaśnić, jakie właściwie nasze prawa i obowiązki jako osoby zatrudnionej przez agencję pracy? Przede wszystkim, o czym wielu ludzi zapomina, a co w gruncie rzeczy wynika z samej nazwy. umowa o pracę tymczasową jest rodzajem umowy o pracę. W związki z tym, w przeciwieństwie chociażby do umowy zlecenie, przysługuje nam urlop (dwa dni wolnego za przepracowany miesiąc pracy), nasze zwolnienia lekarskie są płatne (również po przepracowaniu odpowiedniego okresu), a wreszcie są odprowadzane za nas składki emerytalne. Umowa agencyjna nie jest, więc żadną tak zwaną umową śmieciową, w której jedynym profitem jest wypłata, ale żaden inny element się tu nie pojawia. Dlatego też leasing pracowniczy przez agencje pracy jest świetnym rozwiązaniem zarówno w pracodawców jak i pracowników.

Jeśli chodzi o pracodawców, to nie ma tutaj tak naprawdę znaczenia ani branża ani konkretne stanowisko, na który prowadzony jest nabór. Ten mit również można już obalić.