You are currently viewing Nadmierne objadanie się i kompensacja tego zachowania

Nadmierne objadanie się i kompensacja tego zachowania

 

Wśród wielu zaburzeń psychicznych występują również zaburzenia odżywania, które potrafią być bardzo uciążliwe. Jednym z takich zaburzeń jest bulimia, którą nazywa się również żarłocznością psychiczną. Bulimia polega na tym, że najpierw pojawiają się napady objadania się.

Bulimia czyli jedno z częstszych zaburzeń odżywiania

psycholog z Jeleniej GóryPotem osoba z zaburzeniem odczuwa przymus kompensacji wcześniejszego napadu objadania. Kompensowanie objadania najczęściej objawia się wywoływaniem wymiotów. Można zauważyć, jak osoba z zaburzeniem od razu po zjedzeniu posiłku idzie do toalety, gdzie wywołuje wymioty. Taka osoba może również kompensować nadmierne objadanie się okresami głodówki. Niektóre osoby wykonują też lewatywy, stosują środki przeczyszczające, nadmiernie ćwiczą fizycznie. Wszystko po to, by usunąć z organizmu pożywienie, które zostało przyjęte w nadmiernej ilości. Z takim zaburzeniem poradzi sobie psycholog z Jeleniej Góry, który dokładnie określi, jakie są przyczyny zaburzenia odżywiania. W Polsce bulimia dotyczy przede wszystkim osób młodych, w okresie dorastania. Zdarza się jednak, że na bulimię zapadają również osoby dorosłe. Najczęstszą przyczyną bulimii jest brak samoakceptacji. Osoba z bulimią wcale nie musi być chuda. Taka osoba po prostu nie akceptuje swojego odbicia w lustrze, w związku z czym robi wszystko, by wyglądać lepiej. Zaburzenie wcale w tym jednak nie pomaga. Konflikty rodzinne bardzo często wpływają na wywołanie zaburzenia, jakim jest bulimia.

Emocjonalne zaniedbanie dziecka także przyczynia się do rozwoju choroby. W rzadkich przypadkach bulimia jest spowodowana uszkodzeniami w obrębie ośrodka sytości w mózgu. W leczeniu bulimii najważniejsza jest psychoterapia, która ma na celu zwiększyć samoakceptację osoby chorej. Dzięki temu epizody bulimiczne nie będą się pojawiać.