You are currently viewing Nowoczesne metody walki z wilgocią

Nowoczesne metody walki z wilgocią

Wilgoć pojawiająca się w domu na ścianach czy sufitach to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy. Pleśń w domu stwarza bardzo szkodliwy dla mieszkańców klimat i może być powodem wielu chorób, szczególnie u najmłodszych mieszkańców. Jakie są przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć?

Zasada działania iniekcji krystalicznej

nowoczesna metoda iniekcji krystalicznejWidoczny na ścianie w domu grzyb to już ostatni dzwonek, który wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji. Przyczyn wilgoci w domu może być wiele i to właśnie od ich sprecyzowania należy zacząć walkę z problemem. Zła i nieskuteczna wentylacja pomieszczeń powoduje, że wilgoć produkowana w pomieszczeniach (poprzez pranie, gotowanie czy codzienne czynności porządkowe) nie jest odprowadzana na zewnątrz. Zdarza się to szczególnie w nowym budownictwie, gdzie pomieszczenia są zbyt szczelne. Inną przyczyną wilgoci jest źle wykonana hydroizolacja budynku lub jej całkowity brak. Izolacja przed wilgocią z czasem może ulec zniszczeniu i przestaje spełniać swoją rolę. Problemem może być również wysoki poziom wód gruntowych i nieodpowiednio dobrany rodzaj hydroizolacji budynku, lub też nieskuteczny drenaż. W tych ostatnich przypadkach woda z gruntu podciągana jest kapilarnie przez mury i wędruje do góry, pojawiając się po jakimś czasie na ścianach wyższych kondygnacji. Jeśli podciąganie kapilarne jest przyczyną wilgoci w domu, rozwiązaniem jest nowoczesna metoda iniekcji krystalicznej. Zabieg ten pozwoli odciąć wodzie drogę w górę murów, stworzy tzw. opaskę, która będzie działać na zasadzie hydroizolacji poziomej. Nowoczesna metoda iniekcji krystalicznej jest prosta w wykonaniu, nie narusza konstrukcji budynku i nie kosztuje dużo. Taką metodę osuszania murów można stosować niezależnie od materiału budulcowego oraz od grubości ścian. Jeśli jest precyzyjnie wykonana, będzie skuteczna.

Na czym polega osuszanie iniekcją? Cały proces sprowadza się do nawiercenia otworów w murze, zwilżenia ich i wprowadzenia do nich zaprawy krystalizującej, której zadaniem jest penetracja i wypełnienie nawet najmniejszych szczelin, gdzie następnie ulega krystalizacji. W ten sposób tworzy się skuteczna i trwała izolacja ścian budynku.