You are currently viewing O zawodzie architekta

O zawodzie architekta

Architekt jest to zawód prestiżowy i interdyscyplinarny zajmujący się projektowaniem i wznoszeniem budowli. Łączy on w sobie wiele dziedzin nauki i techniki. Są to nie tylko projektanci budynków, ale do nich zalicza się także urbanistów, ruralistów, architektów krajobrazu oraz architektów wnętrz. Zawód ten wymaga dużej wyobraźni przestrzennej oraz odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. 

Czym zajmuje się architekt? 

architekt wrocławArchitekci są osobami o silnie rozbudowanej wyobraźni przestrzennej i z tego względu najczęściej tego zawodu podejmują się mężczyźni. Aby móc podjąć się pracy jako architekt wrocław osoba taka powinna posiadać niezbędną wiedzę ze znajomości rysunku technicznego, którego można nauczyć się podejmując studia na odpowiednim kierunku oraz znajomości branży budowlanej i wszelkich praw dotyczących budownictwa. Dodatkową i niezwykle ważną umiejętnością będzie również biegła obsługa komputera oraz znajomość zaawansowanych programów architektonicznych. Aby podjąć się zawodu architekta osoba na to stanowisko powinna ukończyć pięcioletnie studia, po których otrzymuje tytuł inżyniera i może już wtedy rozpocząć pracę w tym zawodzie. Sama jego praca rozpoczyna się konsultacją z klientem, aby uzyskać informacje na temat przyszłego projektu, jego kosztorysu, a także funkcjonalność pomieszczenia. Następnie architekt przygotowuje odpowiednie rysunki i szkice przy pomocy specjalistycznych programów projektowych oraz sporządza plan całego projektu budowy. 

Wraz z nabywaniem doświadczenia poprzez wykonywanie swoich obowiązków w sposób rzetelny i dokładny, architekt może liczyć na wyższą pensję. Po około roku pracy jego zarobki mogą sięgać nawet do 3 tysięcy złotych, a po uzyskaniu odpowiednich uprawnień wynosi ona ponad 3,5 tysiąca złotych. Jeżeli nasze projekty będą doskonałe możemy wtedy liczyć na większy rozgłos wśród klientów, a wtedy wynagrodzenie może urosnąć do 10 tysięcy złotych.