You are currently viewing Optymalizacja zużycia mediów w przedsiębiorstwach

Optymalizacja zużycia mediów w przedsiębiorstwach

Zakłady wytwórcze do swojego funkcjonowania potrzebują stałych dostaw niezbędnych mediów. Mowa tutaj o wodzie, cieple czy prądzie. Media te są niezbędne do przeprowadzenia procesów wytwórczych jak i również do celów bytowych. Niemniej jednak obecnie ze względu na transformację energetyczną w wielu państwach ceny ich zakupu zaczynają rosnąć. Przekłada się to bezpośrednio na spadek rentowności wytwarzanych dóbr.

Jak oszczędzać energię w firmie?

oszczędzanie energii w przedsiębiorstwieMoże być on rekompensowany poprzez podnoszenie cen końcowych. W wielu przypadkach jest to jednak niezalecane ponieważ w takiej sytuacji maleje konkurencyjność firmy na rynku. Właśnie dlatego niezbędnym działaniem jest oszczędzanie energii w przedsiębiorstwie, które może być realizowane na wiele różnych sposobów. Do najpopularniejszych wdrożeń należy z całą pewnością wymiana źródeł światła na LED-owe. Pozwala to znacznie ograniczyć pobór energii oraz zapewnia większą niezawodność i trwałość. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod rozwagę jest możliwość termomodernizacji obiektu. W przypadku, gdy nie jest on ocieplony potrzebuje zdecydowanie więcej energii cieplnej do utrzymania optymalnych warunków termicznych. Dobrą praktyką jest również instalacja różnego rodzaju układów pozwalających na oszczędzanie energii elektrycznej. Mogą to być na przykład wyłączniki czasowe oświetlenia połączone z czujkami ruchu.

Dzięki temu światło na korytarzu czy w łazience nie świeci się dłużej niż powinno. W niektórych przypadkach zalecane jest również stosowanie liczników energii wraz z funkcją odłączania odbiornika po przekroczeniu zadanego progu. W ten sposób znacznie łatwiej jest monitorować funkcjonowanie danego sprzętu. Jak widać możliwości jest naprawdę wiele. W głównej mierze od inwestora czy zarządcy zależy, które metody zostaną wdrożone w danym obiekcie.