You are currently viewing Pessary położnicze – co to jest?

Pessary położnicze – co to jest?

Przedwczesny poród to jeden z najważniejszych problemów współczesnego położnictwa. Etiologia porodu przedwczesnego jest zróżnicowana i obejmuje zarówno powikłania matczyne, jak i płodowe. Jedną z przyczyn przedwczesnego porodu jest niespójność czynnościowa szyjki macicy. I tu z pomocą przychodzi pessar położniczy.

Dlaczego pessar pomaga utrzymać ciążę?

pessar położniczy gdzie kupićRzeczywiście, zdrowie nienarodzonego dziecka zależy od stanu funkcjonalnego szyjki macicy, ponieważ ten narząd pełni rolę “drzwi na świat”, przyczynia się do przedłużenia ciąży, a co za tym idzie dojrzewania narządów i układów dziecka. W czasie ciąży zachodzą różne zmiany, które prowadzą do wad funkcjonalnych i strukturalnych szyjki macicy. Mogą to być infekcje, które prowadzą do zmniejszonej syntezy kolagenu. Kolagen z kolei jest składnikiem szyjki macicy. Synteza kolagenu jest zmniejszona, co prowadzi do skrócenia szyjki macicy i tutaj właśnie należy zastosować na szyjce pessar, który jest zamontowany przez lekarza ginekologa. Zachodzą również zmiany w kanale szyjki macicy, które prowadzą do zmniejszenia produkcji śluzu szyjkowego, który pełni funkcję ochronną. Średnio u zdrowych kobiet długość szyjki macicy wynosi 4 cm kanał, a w konsekwencji niepowodzenie w wykonywaniu głównej funkcji szyjki macicy – mechanicznej. Pesar ma za zadanie utrzymanie odpowiedniej długości szyjki. Niewątpliwie innowacyjną metodą staje się pessar położniczy gdzie kupić go najlepiej? Najlepiej zapytać się lekarza ginekologa, ale z reguły są to wybrane apteki.

Jedną z metod korekcji szyjki macicy jest wprowadzenie pessara położniczego. W niektórych przypadkach założenie pessara położniczego jest prostym i bezpiecznym sposobem zapobiegania poronieniu i umożliwienia kobiecie urodzenia zdrowego dziecka. Jest to istotne dla tych, którzy długo starali się o dziecko.