Polecane Professional Scrum Master – na co trzeba się przygotować?

Szkolenia bywają bardzo różne. Na jednych nic się specjalnie nie robi, tylko słucha tego, co ktoś ma nam do przekazania. Inne są bardziej angażujące, musimy na nich robić notatki, czy też dokładnie śledzić przebieg szkolenia, żeby nic nam nie umknęło.

Professional Scrum Master i wysiłek umysłowy

Professional Scrum MasterJak wyglądają szkolenia typu PSPO? Na pewno nie są to jedne z tych nudnych szkoleń, na których będzie się tylko siedziało na niewygodnych krzesłach i czekało na przerwę na kawę. Żeby uzyskać tytuł polecane Professional Scrum Master to trzeba się niestety nieco wysilić. Przede wszystkim dowiemy się tam wielu rzeczy nowych, których nie znajdziemy w książkach czy w internecie. Trzeba się zatem uważnie przysłuchiwać. Do tego też szkolenia dla Professional Scrum Product Owner bywają prowadzone może nie w całości po angielsku, ale na pewno trzeba się przygotować na wiele angielskich wstawek. W końcu moda na scrum.org przyszła do nas z zachodu i wiele terminów nie ma jeszcze polskich odpowiedników. Jak przetłumaczyć Scaled Professional Scrum? Samo słowo Scrum nie ma polskiego odpowiednika. Lepiej jest zatem przysiąść nad angielskimi słówkami, zanim wybierzemy się na szkolenia PSPO. Do tego też na pewno powinniśmy się nastawić na pracę zespołową. O to głównie chodzi w scrumie. Cały zespół musi pracować na sukces, każdy będzie dodawał coś od siebie, żeby projekt posuwał się cały czas do przodu. Osoba która nie lubi pracy grupowej na pewno nie będzie zadowolona z takich treningów. Jednak może dzięki nim będzie jej też łatwiej w późniejszych projektach firmowych. Ważne jest to, żeby się pozytywnie nastawić przed szkoleniem i nie zrażać się na początku przy porażkach.

Po to są szkolenia, żeby rozwijać nasze umiejętności, poprawiać wady i dać nam czas do namysłu nad tym, nad czym jeszcze możemy sami czy jako grupa popracować.