Pomiar czasu na zawodach i inne techniki

Czytam różne książki. Oglądam różne filmy. Często takie, których akcja rozgrywa się w dalekiej przeszłości. Wiadomo, że zarówno książki jak filmy nie odzwierciedlają świata realnego z całą dokładnością, jednak opierają się choć częściowo na faktach. Jak pomyślę sobie jacy nieporadni my ludzie byliśmy u początku swego istnienia, a jak radzimy sobie ze światem i jego problemami w dzisiejszych czasach, to nie mogę wyjść z podziwu.

Urządzenia pomiarowe na zawodach są coraz lepsze

pomiar czasu na zawodachNa początku wymyślaliśmy rzeczy, które pomagały nam w codzienności. Z czasem, gdy już udogodniliśmy sobie tę zwyczajną codzienność, zaczęliśmy kombinować i wymyślać coraz to nowe rzeczy. U początków swych dziejów wystarczało nam słońce by określić, która godzina. Później ułatwiliśmy sobie pomiar czasu wymyślając zegarek. Dzięki niemu mogliśmy dokonać precyzyjnych obliczeń, ale … Czy nie wydaje się Wam, że w raz z wejściem tej nowej technologii w życie, straciliśmy naturalne poczucie czasu i umiejętność jego określenia? Mało nam było zwykłych zegarków wskazówkowych, wymyśliliśmy zegarki elektroniczne. Tego też nam było mało. Wymyśliliśmy sobie, że tym razem pora ułatwić niezawodny pomiar czasu na zawodach, w których bierze udział dużo osób. Coraz mądrzejsi niby jesteśmy, w obecnych czasach elektroniczny pomiar czasu, chipy w butach, albo w numerkach startowych to już dla nas żadna nowość, ale… jakby tak nagle coś się wydarzyło i zostalibyśmy bez prądu? Czy wówczas pomiary czasu, czy to na wyścigach, czy też zwykłe określenie czasu, jaki minął od przykładowo śniadania byłoby takie proste? Poradzilibyśmy sobie z tym? Czy wiedzielibyśmy co zrobić z mięsem, żeby się nie zepsuło, kiedy zabrakłoby lodówki?

Z jednej strony stajemy się coraz mądrzejsi. Można powiedzieć, że od urodzenia znamy się na komórkach. Jednocześnie stajemy się jednak coraz bardziej nieporadni. I coraz bardziej narażamy się na wyginięcie. Czy i nas kiedyś będą pokazywać w czymś na kształt dzisiejszych muzeów?

Więcej przeczytasz na http://www.czasnachip.pl