You are currently viewing Porady dla osób interesujących się własnym kompresorem

Porady dla osób interesujących się własnym kompresorem

Każdy z nas doskonale wie do czego służy kompresor. Możemy go spotkać na stacjach beznynowych czy warsztatach wulkanizacyjnych. One pompują powietrze i pozwalają uzyskać odpowiedni jego poziom w kołach. Oczywiście takie urządzenie może znaleźć dodatkowo zastosowanie w warsztatach lakierniczych gdzie wykorzystuje się go w inny sposób do nakładania lakieru.

Zagrożenia dla naszego kompresora 

kompresory 50lJednak każdy kto ma lub chce mieć tego typu sprzęt do własnego użytku powinien na samym początku wiedzieć na co należy zawrócić uwagę i jak trzeba o niego dbać. Jednym z zagrożeń jest wilgoć. Nie powinna się ona dostać do urządzenia, ponieważ znacznie mu szkodzi. Metalowe części, które jej nabiorą mogą zwyczajnie zardzewieć, a nasze kompresory 50l czy 100l przestaną działać prawidłowo. Aby temu zapobiec należy stosować osuszacze sprężonego powietrza, które ułatwiają kontolę nad całym urządzeniem i pomagają pozbyć się szkodzącej wilgoci. Kolejnym godnym uwagi niebezpieczeństwem jest olej, który łącząc się  z wodą tworzy kondenstand. On nie jest mile widziany w meijscach gdzie nie jest do tego przeznaczony. Kompresor w kilku elementach zawiera olej i należy go kontrolować aby nie mieszał się z wodą. Jednak tutaj również możemy zwalczyć tą substancję za pomocą chociażby spustów kondenstantu. Je możemy podzielić na te manualne oraz automatyczne. W pierwszym wypadku sami regulujemy zawory, a w drugim jest to proces zautomatyzowany, który nie podlega tak częstym sprawdzaniom.

Oczywiście tutaj wszystko powinno polegać na odpowiednim dobraniu spustu do pojemności kompresora. Jeżeli będzie mniejszy to o wiele łatwiej będzie nam regulować manualnue spust. To są dwa kluczowe zagrożenia dla kompresora dlatego warto przed zakupem o nich wiedzieć. Dzięki temu możemy kontrolować pracę urządzenia i posłuży nam dłużej.