Profesjonalne spawanie tytanu w ogólnym zarysie

Tytan jest metalem, który łatwo wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Spala się w czystym tlenie w temperaturze 600 ° C zaś w atmosferze składającej się głównie z azotu w temperaturze około 800 ° C. Pod postacią proszku lub metalowych wiórów tytan stanowi zagrożenie pożarowe. Pomimo tego tytan znajduje współcześnie szerokie zastosowanie w w przemyśle chemicznym, stoczniowym i lotniczym.

Istnieją różne technologie profesjonalnego spawania tytanu

profesjonalne spawanie tytanuTytan to pierwiastek posiadający liczne zalety. Wystarczy tylko wspomnieć o jego wysokiej odporności na korozję, fakcie, iż nie traci swoich właściwości i wytrzymałości w temperaturze nawet do -196 stopni Celsjusza, dobrej wytrzymałości na utlenianie w temperaturach do 600 stopni Celsjusza, czy też o tym, iż posiada podobne zalety wytrzymałościowe, jak stal, przy czym jest od niej o połowę lżejszy. Podczas spawania tytanu należy pamiętać o tym, że te części spawu narażone na temperaturę powyżej 520 ° C pochłaniają tlen i azot i dlatego należy je zabezpieczyć, dopóki nie schłodzą się poniżej tej krytycznej temperatury. Na szczęście przewodzenie ciepła w tytanie jest niewielkie, więc obszar, na którym tytan jest narażony na tego typu niekorzystne oddziaływanie jest ograniczony. Mimo wszystko profesjonalne spawanie tytanu nie jest trudne. Zdarza się, że tytan wykazuje podczas spawania pewne odbarwienia powierzchni. Jest to wskazówka, że w otoczeniu mamy do czynienia ze skażeniem atmosferycznym

Wysoka reaktywność tytanu może powodować, iż nie będzie się on łatwo poddawał spawaniu. Profesjonaliści zajmujący się spawaniem tytanu wiedzą jednak jak sobie z tym poradzić. Najważniejsze wówczas okazuje się doświadczenie, oraz znajomość zaawansowanych technik spawania tytanu i innych metali.