You are currently viewing Rekrutacja pracowników ze wschodu

Rekrutacja pracowników ze wschodu

Wiele naszych rodaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy. Robotnicy przemysłowi często znajdują tam dla siebie stabilniejsze, lepiej płatne zatrudnienie. Rynek cierpi przez to na niedobór pracowników fizycznych i sezonowych.

Poszukiwania pracowników ze wschodu

pracownicy ze wschoduTak samo jak Anglia oferuje Polakom lepsze życie, tak Polska oferuje je osobom ze wschodu. Pracownicy ze wschodu coraz częściej goszczą w naszym kraju. Pomagają im agencje zatrudnienia specjalizujące się w ich rekrutacji. Pomagają w załatwieniu formalności, by ludzi ci nie trafili na urzędniczą ścianę. Od dawna przyjeżdżają do nas Ukraińcy, teraz też spotyka się coraz więcej Białorusinów. Praca w Polsce zapewnia im lepsze wynagrodzenie. Częstokrotnie zarabiają tu ponad dwa razy więcej niż w swoim rodzimym kraju. Ale pracownicy z sąsiednich krajów nie są już jedynymi osobami zainteresowanymi pracą i życiem w naszym kraju. Coraz więcej agencji ogłasza się, że zajmuje się sprowadzeniem pracowników z Indii lub Nepalu. Pracownicy z tak dalekich krajów również spodziewają się znaleźć w Polsce lepsze życie. I pewni tak jest skoro ich udział w naszym runku pracy wzrósł o niemal 600%. Coraz więcej z nich decyduje się na przyjazd do Polski, by poprawić swój byt. Zarobione pieniądze przesyłają do domu, by ich rodzina nie musiała zastanawiać się co włożyć do garnka. Pracownicy szybko się integrują. Dla Białorusinów I Ukraińców nauka języka polskiego nie sprawia większych trudności.

Polscy pracownicy z zaciekawienie przyjmują przybyszy z tak dalekich krajów jak Indie czy Nepal. Pytają o różnice kulturowe, wiele rzeczy ich dziwi. Przyjmują jednak nowych pracowników ze wschodu bardzo serdecznie. Rzadko zdarzają się przypadki dyskryminacji, nie mają one większego wpływu na kontakty międzykulturowe.