You are currently viewing Rodzaje dachów

Rodzaje dachów

Dachy to najwyższa część każdego budynku. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dachy składają się z konstrukcji nośnej oraz pokrycia.

Dachy z Warki mają wiele odmian

dachyKonstrukcja to te elementy, które przenoszą ciężar dachu na ściany budynku. Konstrukcja nośna może być drewniana, stalowa czy żelbetonowa. W dużej mierze zależy to od wielkości dachu, im większe odległości między ścianami zewnętrznymi tym mocniejsza musi być konstrukcja. Pokrycie dachów zależy natomiast od takich aspektów jak strefa klimatyczna czy lokalny styl. Jeśli chodzi o kształt to wyróżniamy między innymi takie dachy jak cztero i dwuspadowe, naczółkowe, hełmowe, kopulaste czy półszczytowe, znane szczególnie z rejonu Mazowsza. Szczególnie warto polecić Otwock, gdzie możemy spotkać się z bardzo dużym urozmaiceniem kształtów dachów. Dachy warka są szczególnie różnorodne jeśli chodzi o pokrycie. Najpopularniejsza jest dachówka, ceramiczna i cementowa. Dużo tańsza ale bardzo popularna jest blacha. Może być wykonana z miedzi albo ocynkowana. Niekiedy dodatkowo pokrywana jest tworzywem. Szczególną odmianą blachy jest tak zwana blachodachówka. Wycinana na kształt normalnej dachówki bardzo dobrze imituje dachówkę ceglaną. Jest jednak o niej dużo tańsza i jednocześnie lżejsza. Ponadto dachy kryjemy również słomą, trzciną, gontem, papą, dranitem i eternitem. Szczególną odmianą jest tak zwany zielony dach. Na specjalnej płycie żelbetonowej układana jest roślinność, która położona jest na łatwo nasiąkalnym podłożu mineralnym lub organicznym.

Chociaż wydawać by się mogło, że dachy to prosty i nudny temat to jednak okazuję się, że bogactwo rozwiązań sprawia iż temat jest ten trudny do wyczerpania. Przy budowie lub remoncie domu dachy stanowią jeden z najtrudniejszych elementów.