Różnorodne zabawki na sklepowych półkach

 

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór najróżniejszych zabawek, które można dopasować do gustu, wieku i potrzeb właściwie każdego dziecka. Dostępna jest zarówno klasyka, jak i zabawki najbardziej nowoczesne.

Larwy, helikoptery i pluszaki

larva hexbugMożna wybierać wśród tych, które są bardzo proste, nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, takich jak poruszanie się, wydawanie odgłosów czy inne reakcje, a także wśród tych, które posiadają bardzo skomplikowaną budowę i są naszpikowane czujnikami i elektroniką. No cóż – jedne dzieci wolą misie, inne miniaturowe helikoptery. Nie ma w tym nic złego. Pluszowy miś będzie świetnym towarzyszem dziecięcych zabaw, którego można zabrać we właściwie każde miejsce, gdy się zabrudzi – wyprać go, a jeśli się uszkodzi, bez przeszkód można go naprawić. Miś pobudza wyobraźnię, ponieważ bawiąc się takimi zabawkami dzieci często wcielają się w różne role i odgrywają poszczególne lalki i maskotki. Z kolei miniaturowy helikopter wymusza naukę precyzyjnego sterowania, uczy, że zabawkami nie wolno rzucać i należy unikać zderzania ich z twardymi przeszkodami, a to dobra nauka troski o własne rzeczy. Dodatkowo starsze dzieci chętnie sprawdzają, co taka zabawka ma w środku, w jaki sposób działa i jak można ją naprawić, kiedy się zepsuje, a to także wpływa na ich rozwój i zainteresowania. Są też zabawki pośrednie, które poruszają się, ale są dość w tym ograniczone, nie maja też wielu dodatkowych funkcji. Przykładem są chodzące zwierzęta czy modne ostatnio kolorowe robaczki, czyli np. larva hexbug. To świetny przykład możliwie prostej zabawki, którą można bawić się zarówno wtedy, gdy jest włączona i się porusza, jak i wtedy, kiedy pozostaje w bezruchu.

Inne ciekawe, a przy tym proste zabawki, które mogą sporo nauczyć, to klasyczne puzzle, różnego typu klocki, piasek kinetyczny czy proste instrumenty muzyczne. Wymagają one zaangażowania i użycia wyobraźni, a przy tym są odpowiednie nawet dla małych dzieci.