You are currently viewing Środek na kolkę

Środek na kolkę

 

Większość noworodków i niemowlaków po spożytym posiłku idzie spać, zatem możemy liczyć, że przez kilka godzin maluch będzie odpoczywał. Jednak bywają sytuacje, że dziecko nagle się wyrywa ze snu z intensywnym płaczem.

Jak przeciwdziałać kolce?

co na kolkę dla niemowlakaPłacz dziecka jest sygnałem dla rodzica, że maluch czegoś potrzebuje. Ponieważ niemowlak jest za mały, żeby nam powiedzieć o co mu chodzi, to wszystkie podstawowe potrzeby komunikuje płaczem. Rolą rodzica jest nauczenie się go rozpoznawać, ponieważ maluch moduluje tonem płaczu i jego intensywnością w zależności od powodu. Kiedy dokucza mu kolka, to z pewnością nie pomylimy płaczu z łzami wylewanymi z powodu znudzenia, bo jest on bardzo przenikliwy. Jeżeli wszystkie podstawowe potrzeby malucha są zaspokojone, a on nadal płacze i podkurcza nóżki, to możemy mieć pewność, że odczuwa uporczywy ból w dole podbrzusza po prawej lub lewej stronie. Jeżeli chcemy wiedzieć, co na kolkę dla niemowlaka zastosować, to najlepiej udać się do lekarza pediatry po poradę lub skorzystać z pomocy doświadczonych mam. Kolka u tak małych dzieci jest dość często spotykana, gdyż maluchy piją łapczywie mleko, połykając w trakcie sporo powietrza i nie potrafią się go samodzielnie pozbyć. Kiedy kolka jest wyjątkowo bolesna, to jedynym skutecznym sposobem może się okazać masaż brzuszka, który powoduje rozluźnienie mięśni i umożliwienie nagromadzonym pęcherzykom powietrza wydostanie się na zewnątrz. Jeżeli to nie zadziała, to pozostaje rodzicom zastosowanie środka ziołowego na kolki.

Kolka przeważnie pojawia się po spożytym posiłku, w trakcie którego maluch połknął sporo powietrza. Żeby tego uniknąć, można kupić specjalne butelki antykolkowe, z których podaje się maluchowi mleko. Każdy sposób jest dobry, byleby był skuteczny.