Temperatura pracy niektórych urządzeń może pracować w takiej temperaturze, która będzie w stanie stopić elementy stalowe. Dobrze jest w takim wypadku dobrać takie gatunki stali, które są w stanie wytrzymać zadana temperaturę. Uzyskuje się to poprzez dobór odpowiednich składników mieszanki.
Wykorzystanie stali 1.4841 w urządzeniach
Poprzez dodanie do surowicy chromu i niklu w odpowiedniej proporcji, można uzyskać odporny na żar gatunek stali. Przykładem takiego produktu jest stal 1.4841, która bez problemu wytrzymuje pracę do 1000 stopni Celsjusza. Poza odpornością na wysokie temperatury ma ona również małą wrażliwość zarówno na korozję, jak i niektóre atmosfery, które w z reguły działają destrukcyjnie na elementy stalowe. Nasza stal 1.4841 jest odporna na środowiska nawęglające, azotowe oraz węgloazotujące. Nadaje się także do spawania, co jest znaczącym argumentem, podczas stosowania jej do rozmaitych urządzeń, gdzie z reguły musi być przyspawana w jakimś konkretnym miejscu, do obudowy urządzenia. Niestety taka mieszanka nie jest także idealna i nie obyło się bez pewnych wad. Stal o tym numerze jest niestety bardzo wrażliwa na związki siarki i dlatego nie powinna być używana w środowiskach, gdzie występuje ponadnormatywne stężenie tego związku. Podczas zakupu tego gatunku stali, trzeba pamiętać, że ma ona także inne oznaczenie, a mianowicie H25N20S2, które jest częściej używana jeśli chodzi o oferty handlowe, ale generalnie oznacza dokładnie to samo.
Bez produkowania stali żaroodpornych nie byłoby możliwości także produkcji maszyn, które parują pod obciążeniem palników, czy też wysokich temperatur. Na szczęście ludzie wynaleźli metody łączenia różnych pierwiastków tworząc w ten sposób gatunki, posiadające odmienne, także żaroodporne, właściwości.