You are currently viewing Szkolenie e learningowe bhp czy tradycyjne?

Szkolenie e learningowe bhp czy tradycyjne?

 

W Polsce szkolenia z zakresu bhp są obowiązkowe – w pierwszy dzień pracy nowy pracownik musi odbyć szkolenie wstępne, następnie okresowe. W zależności od zawodu jaki wykonuje dana osoba, szkolenie bhp należy przechodzić co 1,3,5 albo 6 lat. Koszty pokrywa pracodawca, szkolenie musi być przeprowadzone w godzinach pracy, stacjonarnie lub zdalnie.

Szkolenia bhp e learningowe kontra stacjonarne

szkolenia e learningowe bhpWiedza z zakresu BHP musi zostać przyswojona przez każdego polskiego pracownika. W tym celu Polscy pracodawcy zatrudniają specjalistę ds. BHP lub zapisują pracowników na szkolenia z tego zakresu. Do niedawna taki kurs był przeprowadzany przez kompetentnego w tej kwestii pracownika w firmie. Ewentualnie zatrudniano w celu zorganizowania takowych szkoleń firmę zewnętrzną lub wysyłało się pracowników do odpowiedniej placówki. Ostatnio coraz modniejsze są szkolenia e learningowe bhp zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Ich największą zaletą jest to, że szkolenie można zrobić w dowolnej chwili, zrobić przerwę kiedy ma się na to ochotę i zdać egzamin zdalnie. Stacjonarne szkolenia mogą zostać dopasowane do konkretnej grupy odbiorców, szkoleniowiec może dopasować program specjalnie dla nich. Co ważniejsze, możemy zadawać swobodnie pytania szkoleniowcowi – to na kursie zdalnym nie jest raczej możliwe. W szkoleniach tradycyjnych może uczestniczyć kilka osób na raz, ale są organizowane w konkretnym terminie.

Reasumując, szkolenia e learningowe z zakresu bhp są coraz częściej stosowane, ale nie zawsze. Zarówno zdalne jak i stacjonarne szkolenie ma swoje wady i zalety, każdy może więc zdecydować jaki tryb kursu będzie dla danej osoby korzystniejszy. Największymi zaletami e learningowych szkoleń bhp jest dowolność czasu uczestnictwa w szkoleniu.