You are currently viewing Tworzenie połączeń lutowanych

Tworzenie połączeń lutowanych

Elektronika jest dziedziną nauki, która tyczy wielu płaszczyzn. Z jednej strony elektronika obejmuje zagadnienia związane z przepływem prądu elektrycznego, zastosowaniem komponentów takich jak chociażby diody, rezystory, kondensatory, cewki, układy mikroprocesorowe czy układy cyfrowe.

Przewody i ich łączenie przy użyciu spoiwa

lutowanie przewodówZ drugiej strony elektronika wymaga od kandydata umiejętności manualnych. W celu wykonania obwodu drukowanego nie wystarczy jedynie jego projekt. Zaprojektowany układ należy następnie wytworzyć w praktyce. Do tego celu wykorzystuje się laminat, który jest podstawą do wykonania płytki drukowanej. Następnie projekt płytki należy wydrukować na papierze kredowym, który następnie metodą termotransferu można przenieść na laminat. Kolejnym krokiem jest wytrawienie płytki w specjalnym roztworze. Kolejnym etapem jest umieszczenie komponentów na płytce oraz ich polutowanie. Następnie wyprowadzenia z płytki są podłączane do odpowiednich przewodów oraz do układów zewnętrznych. Czynność taką jak lutowanie przewodów należy wykonać szczególnie starannie. Wszelkie niedokładne luty zwane potoczne zimnymi lutami będą przekładały się na niestabilną lub niepoprawną pracę urządzenia. W przypadku urządzeń zasilanych napięciem sieciowym, które jest groźne dla zdrowia i życia ludzkiego nie ma miejsca na błędy. W takim przypadku należy lutować przewody z bardzo dużą dokładnością. Polutowany przewód należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed ingerencją z zewnątrz. Do tego celu stosuje się odpowiednie izolacje takie jak chociażby koszulki termokurczliwe.

Miejsce połączenia należy dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną, która tworzy dodatkową ochronę pomiędzy łączonym miejscem a środowiskiem. Wszystkie wyżej wymienione aspekty dotyczą szerokiej dziedziny jaką jest elektronika. Jak widać obejmuje ona zarówno zagadnienia teoretyczne jak i również praktyczne takie jak chociażby lutowanie przewodów.