You are currently viewing Uzdatnianie wody – na czym polega?

Uzdatnianie wody – na czym polega?

Jeżeli zastanawiałeś się jaki sposób wygląda proces uzdatniania wody, na pewno zainteresuje cię mój dzisiejszy wpis. Chce przybliżyć, w jaki sposób, ścieki, które trafiają do oczyszczalni, wracają z powrotem do naszych kranów w formie dopuszczalnej do spożycia.

Jak wygląda uzdatnianie wody?

dozowanie wapnaWoda, która trafia do oczyszczalni ścieków jest stanie o absolutnie nie nadającym się do użycia nawet po jej zagotowaniu. Dlatego tez w oczyszczalniach ścieków dokonuje się pierwszy proces, w wyniku którego oczyszczona woda wraca do naszych kranów. Polega ona na oddzieleniu zanieczyszczonej wody od ścieków, nie nadających się do ponownego oczyszczenia. Proces ten przeprowadza się z użyciem maszyn lub w sposób naturalny, w sposób ekologiczny opierający się na naturalnym rozwarstwieniu warstwy wody od zawiesiny pościekowej. Następnie woda poddawana jest różnego rodzaju oddziaływaniu chemiczno – biologicznym, które utleniają niekorzystne związki które się w niej znajdują, zabijając wszelkiego rodzaju bakterie. Oprócz najpowszechniej stosowanego chlorowania wody, które pozostawia po sobie ślad w postaci zmienionego koloru, smaku czy zapachu, stosuje się takie metody jak naświetlanie lampami UV albo tez dozowanie wapna co pozwala skutecznie pozbyć się wszelkich szkodliwych elementów biologicznych z wody. Często stosuje się też różnego rodzaju filtry mechaniczne, które polegają na mechanicznym zatrzymywaniu drobnoustrojów i osadów podczas przepływu przez specjalny filtr, składający się z kilu warstw.

Taki proces oczyszczania nie jest w stanie wyłapać wszelkich zanieczyszczeń za pierwszym razem, dlatego tez stosuje się go wspomagająco. Ma on jednak zastosowanie w domach, gdzie zamontowane na życzenie filtry pozwalają oczyścić pozostałości szkodliwych substancji pozostałych po procesie oczyszczania w oczyszczalni ścieków.