W co powinny być wyposażone drogi?

Wiele wypadków na drogach zdarza się nie tyle z winy kierowców, co z powodu słabego oznaczenia jezdni. Dobrym przykładem są tutaj lustra drogowe. Niekiedy wyjeżdżając ze skrzyżowania nie mamy pewności, kto ma pierwszeństwo, bo nie ma nigdzie stosownych znaków. Innym razem po prostu nie widzimy, czy zaraz nam coś nie wyjedzie z zakrętu.

Cechy dobrych luster drogowych

nietłukące lustra drogoweJednym ze świetnych sposobów poprawiających widoczność na drogach są lustra drogowe. Ich zamontowanie jest stosunkowo tanim wydatkiem (porównując np. koszt zamontowania świateł drogowych), a jest to bardzo efektywny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Odporne na ciężkie warunki atmosferyczne i nietłukące lustra drogowe sprawdzają się świetnie w każdych warunkach i znacznie polepszają bezpieczeństwo na skrzyżowaniach i przy trudnych wyjazdach (np. z leśnych dróg), gdzie widoczność jest bardzo ograniczona, a inne samochody pędzą z zawrotnymi prędkościami. Przydają się również przed zakrętami, abyśmy podczas wyprzedzenia mieli pewność, że nic nam w tym czasie nie wyjedzie. Aż dziw bierze, że tak rzadko korzysta się z tak prostego rozwiązania, jakim są lustra drogowe. Ich skuteczność jest tymczasem bardzo wysoka. Na parkingach z zamontowanymi lustrami zdarza się znacznie mniej drobnych stłuczek (tyczy się to szczególnie parkingów podziemnych, w których widoczność ograniczają betonowe słupy).

Oczywiście nie tylko lustra drogowe są nam potrzebne w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Przed drobnymi stłuczkami natomiast dobrze chronią pianki i odbojnice montowane na słupach oraz barierkach. Zaś przed ludzką brawurą nie ochroni nas nawet najlepsze zabezpieczenie. Ale warto się starać, ponieważ zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa obywateli powinno być priorytetem każdego państwa.