You are currently viewing Własna elektrownia wiatrowa zamiast innej energii

Własna elektrownia wiatrowa zamiast innej energii

Węgiel jest w naszym kraju najpopularniejszym źródłem, z którego produkuje się energię elektryczną. Niestety jest to źródło, które w pewnym momencie może się skończyć lub jego wydobycie będzie nieopłacalne.

Elektrownia wiatrowa jako niezależność

elektrownia wiatrowaSą już pewne plany i działania w kierunku wybudowania elektrowni atomowej, jednak w tym aspekcie jeszcze daleka droga przed nami. I tu pojawiają się oze, czyli woda, wiatr i słońce. Źródła, które się nigdy nie skończą. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest znane od kilku wieków. Pierwsze elektrownie wodne powstały krótko po tym jak wynaleziono prąd. Z czasem zostały wyparte jednak przez tańsze w eksploatacji i o większej wydajności elektrownie węglowe, a następnie atomowe. Tendencja się jednak odwraca i nowe technologie, takie jak fotowoltaika wypierają stare systemy. Spadek cen elektroniki i zmniejszenie kosztów w firmach produkujących panele słoneczne sprawiły, że polecana własna elektrownia wiatrowa czy słoneczna jest dostępna prawie dla każdego. Zastosowanie słońca do produkcji energii elektrycznej nie wymaga specjalnych pozwoleń ani dużych nakładów finansowych. Koszty instalacji fotowoltaicznej dla standardowej rodziny to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. To jednak nic biorąc pod uwagę fakt, że po niecałych dziesięciu latach możemy cieszyć się w pełni darmową energią elektryczną.
Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne pozwolą na wieloletnie produkowanie energii, której nadwyżki (różnicę między wyprodukowaną ilością a zużytą faktycznie przez nas) możemy sprzedać do dystrybutora energii na naszym terenie.
Dzięki temu zyskujemy podwójnie.

Temat elektrowni wiatrowych jest trochę bardziej złożony i bez wątpienia droższy, dlatego raczej przeznaczony dla większych producentów aniżeli dla właścicieli domów jednorodzinnych.