Wybór krzesła dla przedszkolaka a jego zdrowie

Ergonomia- tak istotna, a tak bardzo bagatelizowana sprawa, jak chodzi o współczesne meble. Niby przyszli architekci są jej uczeni, natomiast teoria teorią, a praktyka i rynek swoje. Dzisiejsza produkcja czegokolwiek w większości opiera się głównie na ilości, dlatego jakość często pozostawia wiele do życzenia.

Siedzenie dla przedszkolaka też musi być ergonomiczne

krzesło przedszkolneMamy raczej małą świadomość tego, że to w jaki sposób i na czym siedzimy, wpływa na zdrowie fizyczne. Teoretycznie, jeżeli mamy pracę siedzącą, pracodawca powinien wyedukować nas w kwestii prawidłowego ułożenia ciała oraz zapewnić nam ergonomiczne krzesło. W praktyce wygląda to różnie. Nasz brak wiedzy wychodzi również w domach, gdzie często sposób, w jaki siadamy na przykład przed komputerem, daleko odbiega od ergonomicznych norm. Pierwszym kluczowym elementem jest zakup odpowiedniego krzesła. Placówki publiczne wprowadzają tylko podstawowe, najprostsze rozwiązania. Przykładowo, w  klasach szkolnych wysokość krzeseł zależy od wieku uczniów i stopniowo są one wymieniane na wyższe, natomiast krzesło przedszkolne najlepiej, żeby było regulowane. Do przedszkola uczęszczają dzieci w różnym wieku, o zróżnicowanym wzroście, więc dobrze byłoby móc dostosować je indywidualnie pod konkretnego malucha. Niestety, obserwujemy raczej tendencje do ujednolicania siedzisk i kupowania jak najtańszych, co pogarsza wygodę i prawidłowość siedzenia już od najmłodszych lat.

Najlepszym rozwiązaniem będzie edukacja we własnym zakresie. Wystarczy poszukać w fachowych pozycjach zasad ergonomii. Podstawy, chociażby siedzenia przed monitorem, można znaleźć w Internecie. Większa wiedza pozwoli nam zapobiec różnego rodzaju schorzeniom, a naszym dzieciom wpoić od najmłodszych lat odpowiednie nawyki.