You are currently viewing Zabawki, łóżeczka – jak sprawdzać bezpieczeństwo produktów dla dzieci?

Zabawki, łóżeczka – jak sprawdzać bezpieczeństwo produktów dla dzieci?

Rodzice chcą kupować dzieciom wyłącznie produkty bezpieczne i atestowane. Jest to zrozumiałe, bo w dobie wszechobecnej pogoni za coraz niższymi cenami artykułów dziecięcych, często tracą one na jakości.

Jaki powinien być wiklinowy wózek?

wózki wiklinoweWymogi stawiane producentom przez rodziców są bardzo wysokie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o pościele dla niemowląt, bo jako tkaniny znajdują się przecież w bezpośrednim sąsiedztwie twarzy malucha. Materiały użyte do szycia pościeli, powinny mieć wszyte metki z informacjami dotyczącymi sposobu prania, ale także certyfikatów bezpieczeństwa chemicznego. Warto sprawdzić, czy pościel uszyto w Polsce. Łóżeczko drewniane przeznaczone dla dzieci powinno być zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego powinny być etykiety lub naklejki informacyjne na produkcie. Wózek dla lalki jako zabawka podlega restrykcyjnym przepisom dotyczącym bezpiecznego wprowadzania produktu do sprzedaży. Istnieje kilka znanych laboratoriów i jednostek odpowiadających za badanie i certyfikowanie produktów dziecięcych. Są rozpoznawalne dla konsumenta. Wózki wiklinowe, lub z elementami wikliny, powinny być w pełni bezpieczne, a jego poszczególne aspekty przetestowane pod każdym kątem. Białe łóżeczko musi być odpowiednio stabilne, a dziecko nie może mieć możliwości samodzielnego wydostania się z niego. Sprawdzajmy informacje na stronach producentów, bo większość z nich podaje listy certyfikatów, jakie posiadają poszczególne produkty. Zabawki i artykuły niebezpieczne często trafiają na raporty UOKiK, a to jeden ze sposobów na sprawdzenie bezpieczeństwa czegoś, co planujemy zakupić.

Niestety, często dochodzi tutaj do nadużyć ze strony producentów: certyfikaty są kupione w zamian za reklamę, lub nie da się zweryfikować ich autentyczności. Jednak warto to robić z uwagi na dzieci.